NMB Reading corner
Dobrodošli na forum NMB Reading corner koji je ogranak New Moon Balkan foruma. Ovde možete čitati sva ostvarenja Stefani Majer.

Forum ogranak New Moon Balkan foruma na kom možete čitati sva ostvarenja Stefani Majer.

HomeNMB ForumBlogCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

2.Prisluskivanje

Go down 
AuthorMessage
Silvermist
Moderator
Moderator

PostSubject: 2.Prisluskivanje   Sat Jun 26, 2010 7:22 am

Glasovi su bili blizu,govorili su sapatom i , iako sam ih tek sad postala svesna, ocito su bili usred razgovora.
-Bojim se da je to previse za nju-rece jedan.Glas je bio nezan ali dubok, muski.-Previse za bilo koga.Takvo nasilje!
-u glasu se osecalo gadjenje.
-Vrisnula je samo jednom-odgovori visi i malodicniji, zenski glas, isticuci to sa prizvukom likovanja, kao da odnosi prevagu u raspravi.
-Znam-priznade muskarac.-Veoma je jaka.Drugi su preziveli vece traume sa mnogo manje povoda.
-Sigurna sam da ce biti u redu, kao sto sam ti rekla.
-Mozda si promasila Poziv-u muskarcevom glasu osetila se neka ostrina.Sarkazam, imenovalo ju je moje secanje-Mozda je trebalo da budes Iscelitelj kao ja.
Zena ispusti neki zvuk, kao da je to zabavlja.Smeh.-Sumnjam.Mi Tragaci vise volimo da postavljamo drugu vrstu dijagnoze.
Moje telo je znalo tu rec, to zvanje:Tragac.Na nju trnci mi prodjose niz kicmu.Zaostala reakcija.Naravno ja nemam razloga da se plasim Tragaca.
-Ponekad se pitam da li se pripadnici tvoje profesije zaraze ljudskim osobinama.-nastavi muskarac zamisljeno, jos uvek razdrazljivim tonom.-Nasilje je deo vaseg zivotnog izbora.Da li dovoljno temperamenta prirodjenog vasem telu ostane da vam pruzi uzitak u uzasu?
Bila sam iznenadjena optuzbom koju je uputio, njegovim tonom.Ovaj razgovor bese vise nalik..svadji.Necemu sto je mom domacinu bilo poznato, ali sto ja nikad nisam iskusila.
Zena stade da se brani.-Mi ne biramo nasilje.Suocavamo se s njim kad moramo.I dobro je za vas ostale sto su neki od nas dovoljno jaki da pribegnu neprijatnim stvarima.Vas mir bi bio unisten da nije onoga sto mi radimo.
-To je ranije bio slucaj.Mislim da ce vas Poziv uskoro biti nepotreban.
-Dokaz da gresis lezi tamo na krevetu.
-Jedna devojka ljudske rase, sam i nenaoruzana!Da, strasna pretnja nasem miru.
Zena ispusti vazduh sa naporom.Uzdah.-Ali odakle je dosla?Kako se pojavila usred Cikaga, grada koji je odavno civilizovan, stotinama kilometara udaljenog od bilo kojeg podrucja aktivnosti pobunjenika?Da li je dosla sama?
Nizala je pitanja jedno za drugim, kao da ne trazi odgovor,kao da ih je postavila vec mnogo puta ranije.

-To je tvoj problem, ne moj.-uzvrati muskarac.-Moj posao je da pomognem ovoj dusi da se privikne na svog novog domacina bez nepotrebnog bola ili patnje.A ti mi smetas.Jos polako dolazeci k sebi,prilagodjavajuci se ovom novom svetu cula, tek sam sada shvatila da sam ja predmet ovog razgovora.Ja sam dusa o kojoj govore.Bila je to nova konotacija za tu rec, rec koja je imala mnoga druga znacenja za mog domacina.Na svakoj planeti bili smo poznati pod drugim imenom. Dusa .Predpostavljam da je taj termin odgovarajuci.Nevidljiva sila koja upravlja telom.
-Odgovori na moja pitanja vazni su koliko i tvoje obaveze prema ovoj dusi.
-To je podlozno raspravi.
Zacu se zvuk kretanja i njen glas iznenada predje u sapat-Kada ce doci k sebi?Dejstvo uspavljujuceg sredstva uskoro bi moralo da prestane.
-Kad bude spremna.Ostavi je na miru.Ona zasluzuje da se izbori sa ovom situacijom kako god nadje za shodno.Zamisli kakav je sok dozivela prilikom budjenja-u telu pobunjenika smrtno povredjenog u pokusaju bekstva!Niko ne treba da iskusi toliku patnju u vreme mira!-ton mu se povisi od naleta emocija.
-Jaka je.-zenin ton je sada bio umirujuci.-Vidi kako se dobro izborila sa prvim secanjem, najgorim secanjem.Sta god je ocekivala, dobro se pokazala.
-Zasto bi morala?-promrmlja muskarac, premda se cinilo da ne ocekuje odgovor.
Zena ipak odgovori.-Ako mislimo da izvucemo informacije koje trazimo...
-Trazimo, kazes ti.Ja bih odabrao izraz zelimo.
-Onda neko mora preuzeti na sebe neprijatne stvari-nastavi ona kao da je nije prekinuo.-I mislim,na osnovu svega sto znam o njoj, da bi ona prihvatila izazov, da je postojao nacin da je pitamo..Kako je zoves?
Muskarac dugo nije progovorio.Zena je cekala.
-Lutalica-odgovori naposletku, nevoljno.
-Odgovara joj-uzvrati ona.-Nemam nikakve zvanicne statistike, ali ona mora da je jedna od retkih, ako ne i jedina koja je lutala tako daleko.-Da, Lutalica ce joj sasvim odgovarati dok sebi ne izabere novo ime.
Muskarac ne rece nista.
Back to top Go down
View user profile
Silvermist
Moderator
Moderator

PostSubject: Re: 2.Prisluskivanje   Sat Jun 26, 2010 7:23 am

-Naravno, mogla bi da uzme ime svog domacina....nismo nasli nikakva poklapanja u bazi ostataka prstiju i snimaka mreznjace.Ne mogu ti reci kako se zvala.
-Nece uzeti ljudsko ime-promrmlja muskarac.
Ona uzvrati pomirljivim tonom.-Svako nadje utehu na svoj nacin.
-Ovoj Lutalici ce trebati vise utehe nego vecini, zahvaljujuci vasem stilu Trazenja.
Zacuse se ostri zvuci-koraci, kratko odsecno lupkanje po tvrdom podu.Kada je zena opet progovorila,njen glas je dopro sa suprotne strane prostorije u odnosu na muskarca.
-Ti bi se slabo snasao u prvim danima ove okupacije-rece.
-Mozda se ti slabo snalazis u miru.
Zena se nasmeja, ali taj zvuk ne bese iskren.-u njemu nije bilo stvarnog veselja.Stekla sam utisak da mi se mozak dobro privikao na odgonetanje pravog znacenja zvukova i njihovih nijansi.
-Ti nemas jasnu predstavu o tome sta moj Poziv podrazumeva.Duge sate sedenja za dokumentima i mapama.Uglavnom papirologija.Ne bas cesto sukobi ili nasilje koje ti zamisljas.
-Pre deset dana bili ste naoruzani smrtonosnim oruzijem, i gonili ste ovo telo do smrti.
-To je bio izuzetak, uveravam te, ne pravilo.Ne zaboravi, oruzije kojeg se grozis koristi se protiv nase vrste kad god mi Tragaci nismo dovoljno oprezni.Ljudi nas rado ubijaju kad god im se za to ukaze prilika.Oni koji su iskusili to neprijateljstvo smatraju nas junacima.
-Ti govoris kao da smo u ratu.
-S ostatkom ljudske rase i jesmo.
Ove reci su na mene ostavile jak utisak.Moje telo je uzvratilo na njih;osetila sam kako mi se disanje ubrzava, cula sam kako mi srce lupa jace.Pored kreveta na kom sam lezala, nekakva tisina je to registrovala prigusenim pistanjem.Iscelitelj i Tragac behu previse zaokupljeni svojom raspravom da bi to primetili.
-Ali u takvom za koji cak i njima mora biti jasno da su ga odavno izgubili.Brojno su slabiji-koliko?Milion prema jedan?Predpostavljam da je tebi to dobro poznato.
-Procenjujmo da su sanse na nasoj strani jos i vece-priznade zena mrzovoljno.
Cinilo se da je Iscelitelj , sa svoje strane, bio rad da zavrsi s prepirkom kad je cuo tu informaciju.Utihnuli su na trenutak.Iskoristila sam taj trenutak da procenim svoju situaciju.Dosta toga je bilo ocigledno.
Nalazila sam se u Isceliteljskoj ustanovi, i oporavljala sam se od neobicno traumaticnog ubacivanja.Bila sam sigurna da je telo mog domacina bilo u potpunosti isceljeno pre nego sto mi je dato.Osteceno telo bilo bi baceno.Razmisljala sam o suprotstavljenim misljenjima Iscelitelja i Tragaca.
Back to top Go down
View user profile
Silvermist
Moderator
Moderator

Sudeci prema informacijama koje su mi bile date pre nogo sto sam odlucila da dodjem ovamo, Iscelitelj je bio u pravu.Neprijateljstva sa ono malo preostalih ljudi bila su prakticno okoncana.Planeta zvana Zemlja bila je mirna i spokojna bas kao sto je delovala iz svemira, privlacno zelena i plava, obavijena svojim bezopasnim belim isparenjima.Bas kao sto je bilo u duhu dusa, harmonija je sada bila sveprisutna.
Verbalni sukob izmedju Iscelitelja i Tragaca bio je neuobicajen.Neprimerno agresivan za nasu vrstu.Zacudilo me je.Da li su istinite, glasine koje su se sapatom prenosile poput talasa kroz misli...misli..
Pomela sam se pokusavajuci da imenujem vrstu svog predhodnog domacina.Imali smo naziv za nu, znam to.Ali buduci da vise nisam bila vezana za tog domacina, nisam mogla da se setim te reci.Koristili smo se mnogo jednostavnijim jezikom od ovog, nemim jezikom misli koji nas je sve povezivao u jedan veliki um.Nuzna pogodnost kad si zauvek ukorenjen u vlaznom crnom tlu.
Mogla sam da opisem tu vrstu svojim novim ljudskim jezikom.Ziveli smo na dnu velikog okeana koji je pokrivao citavu povrsinu naseg sveta-sveta koji je takodje imao ime, ali kojeg takodje nisam mogla da se setim.Svako od nas imao je po stotinu ruku i na svakoj ruci po hiljadu ociju, tako da nam, zahvaljujuci nasim povezanim mislima, nijedan prizort nije mogao promaci.Za zvukom nije bilo potrebe,tako da nije ni postojao nacin da ga cujemo.Upijali smo vodu , i pretvarali njihov ukus u hranu koja nam je bila potrebna.Mogla sam da nas opisem ali ne i da nas imenujem.Osetila sam zal za izgubljenim znanjem, a zatim se vratila razmisljanju o onome sto sam prisluskivala.
Duse ,po pravilu, govore samo istinu.Tragaci su, naravno, morali da se rukovode zahtevima svog Poziva, ali duse nikada nisu imale razloga da lazu jedna drugu.S jezikom misli svojstvenim mojoj predhodnoj vrsti, ne bi bilo moguce lagati, cak i da smo hteli.Medjutim,posto smo nepokretni, pricali smo sebi price da bismo se razonodili u trenucima dosade.Pripovedanje je bilo najcenjenije od svih darova, jer su od njega svi imali koristi.Ponekad su se cinjenice toliko mesale sa izmisljenim da je, premda niko nije lagao, bilo tesko setiti se sta je strogo uzev istinito.
Kada smo razmisljali o novoj planeti-Zemlji, tako suvoj, tako razlicitoj i ispunjenoj tako nasilnim i destruktivnim stanovnicima da smo jedva mogli da ih zamislimo-nas uzas je ponekad bio nadjacanuzbudjenjem.Price o toj novoj,uzbudljivoj temi brzo su se raspredale.Ti ratovi-ratovi!koje je nas vrsta morala da vodi!-isprava su bili istinito predstavljeni, a zatim preuvelicani i izmisljani.Kada su price pocele da se razlikuju od zvanicnih informacija koje sam zatrazila, poverovala sam, prirodno, prvim izvestajima.Ali bilo je glasina o ovome:o ljudskim domacinima toliko jakim da su duse bile primorane da ih napuste.Domacinima ciji umovi nisu mogli biti u potpunosti potisnuti.Dusama koje su poprimale licnosti svojih tela, umesto da bude obrnuto.Price.Neverovatne glasine.Ludilo.
Back to top Go down
View user profile
Silvermist
Moderator
Moderator

Ali Isceliteljeve optuzbe kao da su se odnosile bas na to...
Odbacila sam tu pomisao.Njegove kritike su se verovatno odnosile na odbojnost koju vecina nas oseca prema Pozivu Tragaca.Ko bi jos izabrao da zivi zivotom punim sukoba i gonjenja.Kome bi bio privlacan posao pronalazenja nevoljnih domacina i njihovog hvatanja?Ko bi imao petlju da se suoci s nasiljem ove narocite vrste, neprijateljski nastojenih ljudi koji su ubijali tako lako, bez predumisljaja?Ovde,na ovoj planeti, Tragaci su prakticno postali...policija-moj novi mozak obezbedio mi je termin za nepoznati koncept.Vecina je verovala da bi samo najcivilizovanijim dusama, onim najnerazvijenim, najmanje vrednim medju nama, zivot Tragaca bio primamljiv.Pa ipak,Tragaci su na Zemlji stekli novi status.Nikada ranije okupacija nije toliko krenula po zlu.Nikada se ranije nije pretvorila u zestoku, krvavu bitku.Nikada ranije nije bio izgubljan tako veliki broj dusa.Tragaci su stajali kao mocni stit, i duse ovog sveta dugovale su im zahvalnost za tri stvari:za sigurnosti koju su stvorili iz haosa, za voljnost da svakodnevno rizikuju svoju konacnu smrt i za nova tela koja su nastavili da obezbedjuju.
Sada kad je opasnost prosla, cinilo se kao da ta zahvalnost jenjava.A barem za ovog Tragaca, ta promena nije bila prijatna.Bilo je lako zamisliti koja ce mi pitanja postaviti.Premda je Iscelitelj pokusavao da mi obezbedi vreme da bih se privikla na svoje novo telo, znala sam da cu uciniti sve sto je u mojoj moci da bih pomogla Tragacu.Svakoj dusi je od najvece vaznosti da bude dobar gradjanin.Zato sam duboku udahnula da bih se pripremila.Monitor je registrovao taj pokret.Znala sam da malo odugovlacim.Mrsko mi je da priznam, ali bila sam uplasena.Da bih pribavila informacije koje su Tragacu bile neophodne, moracu da istrazim nasilna secanja, koja su me naterala da vrisnem od uzasa.Vise od toga me je plasio glas koji sam bila cula onako glasno u svojoj glavi.Ali ona je sad bila tiha, kao sto je trebalo da bude.I ona je bila samo secanje.Nije trebalo da strahujem.Na kraju krajeva, sad su me zvali Lutalica.I zasluzila sam to ime.
Udahnuvsi jos jednom duboko, uronila sam u secanja koja su me uplasila i suocila se sa njima bez oklevanja, stisnutih zuba.Preskocila sam kraj-sada me nije nadvladao.Ubrzavsi sled dogadjaja, ponovo sam protrcala kroz mrak, trepcuci, trudeci se da ne osecam.Ubrzo je bilo gotovo.
Posto sam savladala tu prepreku, nije bilo tesko lebdeti kroz manje uznemirujuca iskustva i mesta, u traganju za zeljenim informacijama.Videla sam kako je dosla u ovaj hladni grad vozeci se nocu ukradenim kolima koja je izabrala zbog neupadljivog izgleda.Hodala je ulicama Cikaga po mraku, drhteci ispod kaputa.
I ona je trazila nekoga.Bilo je tu drugih poput nje, ili se bar tome nadala.Narocito jedna osoba.Prijatelj..ne, clan porodice.Ne rodjena sestra...sestra od tetke.
Reci su dolazile sve sporije i sporije, i isprava nisam razumela zasto.Da li je ovo zaboravljeno?Izgubljeno u traumaticnom iskustvu bliske smrti?Jesam li jos uvek usporena nakon nesvesti?Trudila sam se da razbistrim misli.Ovo secanje mi je bilo nepoznato.Da li je moje telo jos uvek pod dejstvom uspavljujuceg sredstva?Osecala sam se dovoljno budnom, ali moj um je neuspesno tragao za zeljenim odgovorima.
Sta je bio njen cilj?Htela je da nadje...Seron-iskopala sam ime-i njih dve su...

Udarila sam u zid.

Bila je to praznina,jedno nista.Pokusala sam da ga zaobidjem, ali nisam mogla da nadjem ivice praznine.Kao da je informacija za kojom sam tragala bila izbrisana.
Kao da je ovaj mozak bio ostecen.Obuzeo me je gnev, divalj i vreo.Zinula sam iznenadjeno zbog te neocekivane reakcije.Cula sam za emotivnu nestabilnost ovih ljudskih tela, ali ovako nesto je prevazislo sva moja ocekivanja.Za osam punih zivota, nijedna me emocija nije dotakla takvom silinom.
Osetila sam kako mi krv pulsira kroz vrat, i bubnja u usima.
Sake mi se skupise u pesnice.
Masine pokraj mene zabelezile su ubrzan rad srca.U prostoriji je doslo do reakcije:prisao mi je ostar topot Tragacevih cipela, pracen tisim, mekim koracima koji mora da su pripadali Iscelitelju.
-Dobro dosla na Zemlju, Lutalice-rece zenski glas.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: 2.Prisluskivanje   

Back to top Go down

2.Prisluskivanje
Back to top 
Page 1 of 1